Cartrophen vet.

1 x 10 ml
Injektionsvæske, opløsning
SC

Dyrearter

Hund.

Indikationer

Til behandling af halthed og smerter, der skyldes osteoarthritis (ikke-infektiøs artrose) hos hunde. Behandling af patologiske processer der påvirker initiering, progression og sværhedsgrad af osteoartritis defekter i leddene.

Dosering og indgivelsesvej

Subkutan administration af 3 mg/kg legemsvægt (1 ml pr. 33 kg), som administreres 4 gange med 5-7 dages interval.

Bivirkninger

Hund:

Meget sjælden

(< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger):

Opkastning1

Depression2, 3, Sløvhed 3

1 Umiddelbart efter indgift af veterinærlægemidlet. Hunde med denne reaktion vil ofte reagere på samme måde ved efterfølgende behandlinger. Yderligere behandling af disse hunde med veterinærlægemidlet anbefales derfor ikke.

2 Mild.

3 Varer i op til 24 timer efter indgift af veterinærlægemidlet.


Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller dennes lokale repræsentant eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se indlægssedlen for de relevante kontaktoplysninger.

Udlevering

B - Receptpligtigt, flere udleveringer
Hund
Produktidentifikation - 003192
Log ind for at se flere billeder
Kun for registrerede dyrlæger. Log ind
VNR 003192
EAN 7046260031920
PAKNINGER
Cartrophen vet.
ScanVet
1 x 10 ml
003192

Lignende pakninger

Viser 1 af 1 resultat
Kun for registrerede dyrlæger Log ind
Hund

Cartrophen vet.

100 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 10 ml
VETiSearch ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2025 . Alle rettigheder forbeholdes. Disse oplysninger er kun beregnet til indbyggere i Danmark. De produktinformationer, der gives på denne side, er udelukkende beregnet til indbyggere i Danmark. Produkter kan have forskellig produktinformationer i forskellige EU lande.