Frontect (2 - 5 kg)

3 x 1 stk
Spot-on, opløsning
SN

Dyrearter

Til hund.

Indikationer

Behandling og forebyggelse af loppe- og/eller flåtangreb, hvor repellerende (anti-blodsugende) virkning mod sandfluer, stikfluer og/eller myg er nødvendig.

Lopper

Behandling og forebyggelse af Ctenocephalides felis loppeangreb samt forebyggelse af Ctenocephalides canis loppeangreb. En behandling forebygger nye loppeangreb i 4 uger.

Veterinærlægemidlet kan indgå som del af behandlingsstrategien for loppebetinget allergisk dermatitis, hvor dette tidligere er diagnosticeret af en dyrlæge.

Flåter

Behandling og forebyggelse af flåtangreb (Dermacentor reticulatus, Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus). En behandling dræber (Dermacentor reticulatus, Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus) og repellerer (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus) flåter i 4 uger efter behandling, samt repellerer Dermacentor reticulatus fra 7 dage og op til 4 uger efter behandling.

Myg og sandfluer

Repellerer (anti-blodsugende virkning) sandfluer (Phlebotomus perniciosus) i 3 uger og myg (Culex pipiens, Aedes albopictus) i 4 uger. Dræber sandfluer (Phlebotomus perniciosus) og myg (Aedes albopictus) i 3 uger.

Stikfluer

Repellerer (anti-blodsugende virkning) og dræber stikfluer (Stomoxys calcitrans) i 5 uger.

Dosering og indgivelsesvej

Spot-on anvendelse.

Dosering:

Minimumsdosis er 6,76 mg fipronil per kg legemsvægt og 50,48 mg permethrin per kg legemsvægt svarende til:

1 pipette af 0,5 ml per hund (som vejer over 2 kg og op til 5 kg)

1 pipette af 1 ml per hund (som vejer over 5 kg og op til 10 kg)

Underdosering kan resultere i ineffektiv anvendelse og kan fremme resistensudvikling.

Behandlingsskema:

Brugen af veterinærlægemidlet skal baseres på en bekræftet infestation eller risiko for infestation med lopper og/eller flåter, hvor repellerende (anti-blodsugende) virkning mod sandfluer og/eller stikfluer og/eller myg også er nødvendig. Afhængig af ektoparasitforekomsten kan gentaget behandling være indiceret. I sådanne tilfælde skal intervallet mellem to behandlinger være mindst 4 uger. Ved infestationer med lopper og/eller flåter bør behovet for og hyppigheden af genbehandling(er) baseres på professionel rådgivning og tage højde for den lokale epidemiologiske status og dyrets levevis.

Administrationsmåde:

For at sikre korrekt dosering bør legemsvægten bestemmes så nøjagtigt som muligt.

Vælg korrekt pipettestørrelse i henhold til hundens vægt. Til hunde over 60 kg anvendes den kombination af to pipettestørrelser, som tilsammen passer bedst til legemsvægten.

Veterinærlægemidlet skal påføres på to steder, hvor hunden ikke kan slikke sig. Disse steder er lige foran skulderbladene og i nakken midt mellem hoved og skulderblade.

Tag blisteret ud af pakningen og adskil 1 blister. Tag pipetten ud ved at klippe langs den stiplede linje med en saks eller ved at rive folien af efter at have bøjet det markerede hjørne. Hold pipetten lodret og væk fra ansigtet – den åbnes ved at klippe spidsen af med en saks. Del pelsen i hundens nakke indtil huden er synlig. Placer pipettens spids på huden og tryk på pipetten for at påføre ca. halvdelen af indholdet midt på nakken midt mellem hoved og skulderblade. Gentag påføringen lige foran skulderbladene for at tømme pipetten. Sørg for at veterinærlægemidlet påføres direkte på huden og ikke i pelsen for at opnå det bedste resultat.

Bivirkninger

Hund:

Meget sjælden

(< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger):

Hudreaktioner på påføringsstedet1 (misfarvning af huden, hårtab, kløe, rødmen).

Generel kløe, generelt hårtab, erytem.

Hyperæstesi2, muskelrysten2, ataksi2 og andre neurologiske tegn.

Hyperaktivitet2.

Depression2, anoreksi.

Opkastning, hypersalivation.

1 Forbigående.

2 Reversibel.

Hvis hunden slikker på påføringsstedet, kan der ses forbigående hypersalivation og opkastning.

Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller dennes lokale repræsentant eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se indlægssedlen for de relevante kontaktoplysninger.

Udlevering

H-V - Håndkøb, veterinær, ikke apoteksforbeholdt
Hund
PRIS Kun for registrerede dyrlæger. Log ind
VNR 475853
EAN 7046264758533
PAKNINGER
Frontect (2 - 5 kg)
Boehringer Ingelheim Animal Health Nordics
3 x 1 stk
475853
VETiSearch ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2025 . Alle rettigheder forbeholdes. Disse oplysninger er kun beregnet til indbyggere i Danmark. De produktinformationer, der gives på denne side, er udelukkende beregnet til indbyggere i Danmark. Produkter kan have forskellig produktinformationer i forskellige EU lande.