Vetergesic vet.

1 x 10 ml
Injektionsvæske, opløsning
IM
IV

Dyrearter

Til hund og kat.

Indikationer

Hund: Postoperativ analgesi. Potensering af de sedative effekter af midler, som påvirker hundens centralnervesystem.

Kat: Postoperativ analgesi.

Dosering og indgivelsesvej

Intramuskulær eller intravenøs anvendelse. Ryst grundigt før anvendelse.

Art

Indgivelsesmåde

Postoperativ analgesi

Potensering af sedation

Hund

Intramuskulær eller intravenøs injektion

10-20 mikrog. pr. kg (0,3-0,6 ml pr. 10 kg).

Gentages om nødvendigt, efter 3-4 timer med 10 mikrog. pr. kg eller efter 5-6 timer med 20 mikrog. pr. kg.

10-20 mikrog. pr. kg

(0,3-0,6 ml pr. 10 kg).

Kat

Intramuskulær eller intravenøs injektion

10-20 mikrog. pr. kg (0,3-0,6 ml pr. 10 kg). Gentages om nødvendigt én gang efter 1-2 timer.

---

Mens de sedative effekter indtræder inden for 15 minutter efter administration, viser den analgetiske virkning sig efter ca. 30 minutter. Veterinærlægemidlet skal administreres præoperativt som en del af præmedicineringen for at sikre tilstedeværelse af analgesi under operation og straks ved opvågning.

Ved samtidig brug af andre midler, som påvirker centralnervesystemet, f.eks. acepromazin eller medetomidin, kan mængden af disse præmedikamenter muligvis reduceres. Denne reduktion afhænger af den tilstræbte sederingsgrad, det enkelte dyr, typen af andre midler, der indgår i præmedicineringen, og hvordan anæstesien skal induceres og vedligeholdes. Mængden af inhalationsanæstetika kan muligvis også nedsættes.

Dyr, der får administreret opioider med sedative og analgetiske egenskaber, kan udvise forskellige reaktioner. Derfor skal det enkelte dyrs reaktion overvåges, og efterfølgende doser skal justeres i overensstemmelse hermed. Gentagne doser kan i nogle tilfælde vise sig ikke at give yderligere analgesi. I disse tilfælde skal det overvejes at give en passende injicerbar NSAID.

Der skal anvendes en sprøjte med en passende dosisinddeling for at opnå præcis dosering.

Bivirkninger

Hund:

Sjælden

(1 til 10 dyr ud af 10.000 behandlede dyr):

Hypertension, takykardi Sedation1

Meget sjælden

(< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger):

Smerte ved injektion, lokalt ubehag Vokalisering2

Ikke kendt (hyppigheden kan ikke

estimeres ud fra forhåndenværende data)

Øget salivation

Bradykardi

Hypotermi, dehydrering

Agitation

Miosis

Respirationsdepression

1 Når veterinærlægemidlet anvendes til analgesi.

2 Som følge af smerte ved injektion eller lokalt ubehag.

Kat:

Almindelig

(1 til 10 dyr ud af 100 behandlede dyr):

Mydriasis og tegn på eufori (overdreven spinden, rastløs gang frem og tilbage, gnubben med hovedet)1

Sjælden

(1 til 10 dyr ud af 10.000 behandlede dyr):

Sedation2

Meget sjælden

(< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger):

Smerte ved injektion, lokalt ubehag Vokalisering3

Ikke kendt (hyppigheden kan ikke

estimeres ud fra forhåndenværende data)

Respirationsdepression

1 Forsvinder normalt inden for 24 timer.

2 Når veterinærlægemidlet anvendes til analgesi.

3 Som følge af smerte ved injektion eller lokalt ubehag.

Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se indlægssedlen for de relevante kontaktoplysninger.

Udlevering

A - Receptpligtigt, en udlevering
Kat
Hund
Produktidentifikation - 054594
Kun for registrerede dyrlæger. Log ind
VNR 054594
EAN 7046260545946
PAKNINGER
Vetergesic vet.
Orion Pharma Animal Health
1 x 10 ml
054594
VETiSearch ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2025 . Alle rettigheder forbeholdes. Disse oplysninger er kun beregnet til indbyggere i Danmark. De produktinformationer, der gives på denne side, er udelukkende beregnet til indbyggere i Danmark. Produkter kan have forskellig produktinformationer i forskellige EU lande.