Panacur Suspension 10%

1 x 50 ml
Oral suspension
PA
PO

Dyrearter

Hest, kvæg, får, hund og kat.

Indikationer

Infestationer med rundorm i mave-tarm-kanalen hos hest, kvæg og får samt lungeorm hos kvæg og får. Infestationer med 3.- og 4.-stadie larver af små blodorm, encysterede i stortarmens slimhinde hos heste.

Infestationer med giardia hos hund.

Infestationer med rundorm hos hund og kat. Infestationer med tænier hos kat.

Dosering og indgivelsesvej

Kun til oral administration. Ryst flasken før brug.

For at sikre korrekt dosering bør legemsvægten beregnes så nøjagtigt som muligt; nøjagtigheden af doseringsudstyret skal kontrolleres.

Hest:

For infestationer med larver og små blodorm: 7,5 ml/100 kg kropsvægt (= 7,5 mg fenbendazol/kg) 1 gang daglig i 5 på hinanden følgende dage.

For infestationer med rundorm i mave-tarm-kanalen: 7,5 ml/100 kg kropsvægt (= 7,5 mg fenbendazol/kg).

Kvæg:

7,5 ml/100 kg kropsvægt (= 7,5 mg fenbendazol/kg).

Får:

2,5 ml/50 kg kropsvægt (= 5 mg fenbendazol/kg).

Hund:

1 ml/2 kg kropsvægt (= 50 mg fenbendazol/kg) 1 gang daglig i 3 på hinanden følgende dage.

Kat:

1 ml/2 kg kropsvægt (= 50 mg fenbendazol/kg) 1 gang daglig i 3 på hinanden følgende dage.

Gives i munden eller opblandes i foderet.

Bivirkninger

Kvæg, hest, får:

Ingen kendte.

Hund, kat:

Meget sjælden

(< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger):

Lidelser i fordøjelseskanalen (fx vomitus eller diarré)1

1Ved indgivelse af den anbefalede dosis til hund er der rapporteret om infiltrationer med lymfoide celler i mucosa af ventriklen; ved forøget eller forlænget dosering er der rapporteret om dannelse af lymfoide follikler i ventriklen. Forandringerne er reversible.

Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller dennes lokale repræsentant eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se også indlægssedlen for de relevante kontaktoplysninger.

Udlevering

B-PK - Produktionsdyr og familiedyr, flere udleveringer
Kat
Hund
Får
Kvæg
Hest
Kun for registrerede dyrlæger. Log ind
VNR 436907
EAN 7046264369074
PAKNINGER
Panacur Suspension 10%
MSD Animal Health
1 x 50 ml
436907
Panacur Suspension 10%
MSD Animal Health
1 x 1000 ml
507343
VETiSearch ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2025 . Alle rettigheder forbeholdes. Disse oplysninger er kun beregnet til indbyggere i Danmark. De produktinformationer, der gives på denne side, er udelukkende beregnet til indbyggere i Danmark. Produkter kan have forskellig produktinformationer i forskellige EU lande.