Lidcosal vet.

1 x 10 ml
Laryngopharyngeal spray, opløsning
LP

Dyrearter

Katte.

Indikationer

Lokalbedøvelse af larynxslimhinden hos katte for at lette endotrakeal intubation ved at forhindre stimulering af larynxrefleksen.


Dosering og indgivelsesvej

Til laryngofaryngeal anvendelse.

Spray en eller to gange bagerst i svælget.

Før brug skal pumpen primes, indtil væske frigives. Det anbefales at spraye minimum 4 gange for at klargøre flasken inden første brug, og mindst 2 gange for at klargøre igen, hvis den ikke har været brugt i 7 dage eller længere.

Hvert pust (ca. 0,14 ml) indeholder ca. 2,8 mg lidocainhydrochloridmonohydrat, hvilket svarer til 2,27 mg lidocain.

Vent 30-90 sekunder før intubation, så strubehovedet er afslappet.

Bemærk, at aktuatoren skal tages lodret ud af sprøjtepumpen og ikke skråt for at sikre, at stiften ikke bliver beskadiget.

Bivirkninger

Ingen kendte.

Udlevering

B - Receptpligtigt, flere udleveringer
Kat icon
Produkt ID - 439104
Udvidet produktinformation er kun synlige for fagprofessionelle. Opret din gratis profil på VETiSearch i dag.. Log ind
VNR 439104
GTIN • • • • • • • • • 1044
PAKNINGER
Lidcosal vet.
Dechra
1 x 10 ml
439104
Jeg er din kontaktperson
Consultant Name
Consultant
23456789
Din besked til Consultant
VETiSearch™ ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2026. Alle rettigheder forbeholdes. Denne side omhandler medicin til dyr. VETiSearch indeholder information om veterinærlægemidler, der er godkendt til markedsføring i Danmark, og er målrettet veterinære fagfolk.