Cadorex vet.

1 x 100 ml
Injektionsvæske, opløsning
IM
SC

Dyrearter

Kvæg, får og svin

Indikationer

Kvæg:

Sygdomme forårsaget af bakterier, der er følsomme over for florfenicol: Metafylaktisk og terapeutisk behandling af infektioner i luftvejene hos kvæg forårsaget af Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida og Histophilus somni. Sygdommens tilstedeværelse i besætningen skal konstateres før metafylaktisk behandling påbegyndes.

Får:

Behandling af infektioner i luftvejene hos får forårsaget af Mannheimia haemolytica og Pasteurella multocida.

Svin:

Behandling af akutte udbrud af luftvejssygdomme hos svin forårsaget af stammer af Actinobacillus pleuropneumoniae og Pasteurella multocida.

Dosering og indgivelsesvej

Til intramuskulær og subkutan anvendelse på kvæg. Til intramuskulær anvendelse på får og svin.

Til behandling

Kvæg:

Intramuskulær vej: 20 mg florfenicol/kg legemsvægt(svarende til 1 ml af veterinærlægemidlet/15 kg legemsvægt) indgives to gange med 48 timers mellemrum med en 16 gauge kanyle.

Subkutan vej: 40 mg florfenicol/kg legemsvægt(svarende til 2 ml af veterinærlægemidlet/15 kg legemsvægt) indgives en gang med en 16 gauge kanyle. Det dosisvolumen, der indgives på et enkelt injektionssted, bør ikke overstige 10 ml. Injektionen bør kun gives i nakken.

Får:

20 mg florfenicol/kg legemsvægt (svarende til 1 ml af veterinærlægemidlet/15 kg legemsvægt) indgives ved intramuskulær injektion dagligt tre dage i træk. Det indgivne volumen pr. injektion bør ikke overstige 4 ml.

Svin:

15 mg florfenicol/kg legemsvægt(svarende til 1 ml af veterinærlægemidlet/20 kg legemsvægt) indgives ved intramuskulær injektion i nakkemusklen to gange med 48 timers mellemrum med en 16 gauge kanyle.

Det indgivne volumen pr. injektion bør ikke overstige 3 ml.

Ved intramuskulær indgift anbefales det at behandle dyrene i de tidlige stadier af sygdommen og at evaluere responsen på behandlingen inden for 48 timer efter den anden injektion. Hvis de kliniske tegn på luftvejssygdom vedvarer 48 timer efter den sidste injektion, bør behandlingen ændres til en anden sammensætning eller et andet antibiotikum og fortsættes, indtil de kliniske tegn er forsvundet.

Til metafylakse

Kvæg:

• Subkutan anvendelse: 40 mg florfenicol/kg legemsvægt (svarende til 2 ml af veterinærlægemidlet/15 kg legemsvægt) indgives kun én gang med en 16 G-kanyle. Dosisvolumen på hvert injektionssted bør ikke overstige 10 ml. Injektionen bør kun foretages i nakkemuskulaturen.

Tør proppen af før udtagning af hver enkelt dosis. Brug en steril kanyle og sprøjte. For at sikre korrekt dosering bør legemsvægten beregnes så nøjagtigt som muligt.

Da hætteglasset ikke bør anbrydes mere end 25 gange, skal brugeren vælge den bedst egnede hætteglasstørrelse efter hvilken dyreart, der skal behandles. Ved behandling af grupper af dyr i samme omgang bør der anvendes en fast kanyle, der er placeret i hætteglassets prop, for at undgå for mange anbrud på proppen. Den faste kanyle skal fjernes efter behandlingen.

Bivirkninger

Kvæg:

Meget sjælden

(<1 dyr/10.000 behandlede dyr, inklusive isolerede rapporter):

Reduceret fødeindtag1

Løs afføring1

Inflammation på injektionsstedet2 Anafylaktisk shock

1 De behandlede dyr kommer sig hurtigt og fuldstændigt efter behandlingens afslutning. 2 Det kan vare i 14 dage.

Får:

Meget sjælden

(<1 dyr/10.000 behandlede dyr, inklusive isolerede rapporter):

Reduceret fødeindtag3 Inflammation på injektionsstedet4

3 De behandlede dyr kommer sig hurtigt og fuldstændigt efter afslutning af behandlingen. 4 Det kan vare i op til 28 dage. Typisk er disse milde og forbigående.

Svin:

Meget normalt

(>1 dyr/10 behandlede dyr):

Pyreksi5,6

Respiration depression7, dyspnø7

Diarré8, anal- og rektallidelse (erytem/ødem)8

Meget sjælden

(<1 dyr/10.000 behandlede dyr, inklusive isolerede rapporter):

Hævelse på injektionsstedet9, betændelse på injektionsstedet10

5 40 ºC

6 Disse virkninger blev observeret hos ca. 30 % af de behandlede grise forbundet med enten moderat depression eller moderat dyspnø en uge eller mere efter administration af den anden dosis.

7 Moderat

8 Disse effekter kan påvirke 50 % af dyrene. Disse virkninger kan observeres i en uge (forbigående).

9 Det kan observeres i op til 5 dage.

10 Det kan ses i op til 28 dage.

Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se indlægssedlen for de respektive kontaktoplysninger.

 

Udlevering

B-P - Udelukkende produktionsdyr, flere udleveringer

EMA Kategorisering

C
Gris
Får
Kvæg
PRIS Kun for registrerede dyrlæger. Log ind
VNR 408954
EAN 7046264089545
PAKNINGER
Cadorex vet.
Bimeda Nordic Aps
1 x 100 ml
408954

Lignende pakninger

Viser 5 af 5 resultater
Kun for registrerede dyrlæger Log ind
Gris
Får
Kvæg

Cadorex vet.

300 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 100 ml
Gris
Får
Kvæg

Cadorex vet.

300 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 100 ml
Gris
Får
Kvæg

Cadorex vet.

300 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 100 ml
Gris
Får
Kvæg

Cadorex vet.

300 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 100 ml
Gris
Får
Kvæg

Cadorex vet.

300 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
1 x 100 ml
VETiSearch ApS - C.F. Richs Vej 99D - 2000 Frederiksberg - Danmark - kontakt@vetisearch.dk - CVR: 39926679
VETiSearch.dk Copyright © 2025 . Alle rettigheder forbeholdes. Disse oplysninger er kun beregnet til indbyggere i Danmark. De produktinformationer, der gives på denne side, er udelukkende beregnet til indbyggere i Danmark. Produkter kan have forskellig produktinformationer i forskellige EU lande.