Bovilis Bovipast RSP
Aktivt stof
ATC kode
Dyrearter
Kvæg.
Indikationer
Til aktiv immunisering af kvæg mod:
- Parainfluenza-3-virus, for at reducere infektion.
- Bovine Respiratory Syncytial-virus, for at reducere infektion og kliniske symptomer.- Mannheimia haemolytica serotype A1, for at reducere infektion, dødelighed, kliniske symptomer, lungelæsioner samt bakteriel spredning til lungen forårsaget af serotyperne A1 og A6.
Krydsimmunitet mod Mannheimia haemolytica, serotype A6, er påvist ved podningsforsøg foretaget i laboratorium efter endt basisvaccination.
Det humorale immunrespons mod Bovine Respiratory Syncytial-virus og parainfluenza-3-virus er højst 2 uger efter endt basisvaccination. Den beskyttende immunitets varighed er ikke fastlagt ved podningsforsøg.
Indtræden af immunitet: 2 uger.
Varighed af immunitet: er ikke fastlagt.
Dosering og indgivelsesvej
Administrationsmetode:
Subkutan anvendelse. Injektion på siden på halsen.
Dosis:
5 ml.
Basisvaccination:
Dyrene bør, fra de er ca. 2 uger gamle, gives to vaccinationer med et interval på ca. 4 uger.
Booster-doser:
Hvis det er nødvendigt at booster-vaccinere, bør der gives en enkelt dosis ca. 2 uger før hver risikoperiode (fx transport, flytning til nyt dyrehold, flytning til ny stald).
Vaccinen skal omrystes grundigt før brug.
Til vaccinationsbrug anbefales kanyler, der er 1,5 til 2,0 mm i diameter og 10 til 18 mm lange. Vaccinen skal bringes til stuetemperatur før brug og injiceres hurtigt.
Bivirkninger
Kvæg:
Meget almindelig (> 1 dyr ud af 10 behandlede dyr): |
Hævelse på injektionsstedet1. Forhøjet temperatur2, uvilje mod at bevæge sig. |
Meget sjælden (< 1 dyr ud af 10.000 behandlede dyr, herunder enkeltstående indberetninger): |
Overfølsomhedsreaktion3. |
1 I udtalte tilfælde kan en smal hævelse ses på op til 10 cm. Normalt forsvinder hævelsenfuldstændigt eller reduceres til en lille ubetydelig bule i løbet af 2-3 uger efter vaccination, dog kan man hos enkelte dyr finde meget små reaktioner i op til 3 måneder.
2 Let, der varer i højst 3 dage efter vaccination.
3 Kan være livsfarlig.
Indberetning af bivirkninger er vigtigt, da det muliggør løbende sikkerhedsovervågning af et veterinærlægemiddel. Indberetningerne sendes, helst via en dyrlæge, til enten indehaveren af markedsføringstilladelsen eller dennes lokale repræsentant eller til den nationale kompetente myndighed via det nationale indberetningssystem. Se også indlægssedlen for de relevante kontaktoplysninger.
Udlevering
B-P - Udelukkende produktionsdyr, flere udleveringer
PRIS | Kun for registrerede dyrlæger. Log ind |
---|---|
VNR | 039105 |
EAN | 7046260391055 |