Lignende pakninger
Recocam
Aktivt stof
ATC kode
Dyrearter
Kvæg, svin, heste
Indikationer
Kvæg:
Til anvendelse ved akut respiratorisk infektion i kombination med passende antibiotika-behandling med henblik på at reducere kliniske symptomer hos kvæg.
Til anvendelse ved diarré i kombination med oral tilførsel af vand med henblik på at reducere kliniske symptomer hos kalve, der er mere end en uge gamle, og hos ikke-lakterende ungkvæg.
Til supplerende behandling af akut mastitis i kombination med antibiotika-behandling. Til lindring af postoperative smerter efter afhorning af kalve.
Svin:
Til anvendelse ved ikke-smitsomme lokomotoriske forstyrrelser med henblik på at reducere symptomer på halthed og inflammation.
Til supplerende behandling af puerperal sepsis og toksikæmi (mastitis-metritis-agalaktisk syndrom) med passende antibiotika-behandling.
Heste:
Til anvendelse ved lindring af inflammation og smerter ved såvel akutte som kroniske lidelser i bevægeapparatet.
Til anvendelse ved lindring af smerte i forbindelse med kolik hos heste.
Dosering og indgivelsesvej
Kvæg
Enkelt subkutan eller intravenøs injektion i en dosis på 0.5 mg meloxicam/kg legemsvægt (d.v.s. 2.5 ml/100 kg legemsvægt), om nødvendigt i kombination med antibiotika-behandling eller med oral tilførsel af passende mængder vand.
Svin
Enkelt intramuskulær injektion i en dosis på 0.4 mg meloxicam/kg legemsvægt (d.v.s. 2 ml/100 kg legemsvægt) i kombination med passende antibiotika-behandling.Om nødvendigt kan en yderligere dosis meloxicam gives efter 24 timer.
Heste
Enkelt intravenøs injektion i en dosis på 0.6 mg meloxicam/kg legemsvægt (d.v.s. 3 ml/100 kg legemsvægt).
Til anvendelse ved lindring af inflammation og smerter ved såvel akutte som kroniske lidelser i bevægeapparatet: Behandlingen kan fortsættes med meloxicam som oral suspensioni en dosis på
0.6 mg meloxicam/kg legemsvægt 24 timer efter injektionen.
Undgå kontaminering under anvendelse.
Proppen må højst perforeres 50 gange.
Bivirkninger
Udlevering
B-P - Udelukkende produktionsdyr, flere udleveringer
Log ind for at se flere billeder
| PRIS | Udvidet produktinformation er kun synlige for fagprofessionelle. Opret din gratis profil på VETiSearch i dag.. Log ind |
|---|---|
| VNR | 434531 |
| GTIN | • • • • • • • • • 5313 |